2415/​69

Kinesisk Hue lågvase af grøn jade, skåret med blomst og bladværk på siden, hanke i form af haner med ringhanke. Sen Qing, ca. 1900. H. 19 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Låg med afslag på slyngning samt en ringhank mangler (fragmenter er bevaret).

Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK