2415/69
Kinesisk Hue lågvase af grøn jade, skåret med blomst og bladværk på siden, hanke i form af haner med ringhanke. Sen Qing, ca. 1900. H. 19 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Låg med afslag på slyngning samt en ringhank mangler (fragmenter er bevaret).
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag