“Musselmalet halvblonde” middagsservice af porcelæn, dekoreret i blå underglasur. Royal Copenhagen. (49)
Bestående af: 8 middagstallerkener, 577; 10 dybe middagstallerkener, 565; 1 dyb middagstallerken, 570; 6 frokosttallerkener, 572; 2 frokosttallerkener, 578; 1 stor skål, 623; 1 smørnæb, 661; 1 bladformet asiet, 547; 1 lille oval fad/skål, 551; 3 ovale fade, 531; 1 stort ovalt fad, 629; 1 firkantet fad med afskårne hjørner, 716; 2 kagetallerkener, 575; 7 kagetallerkener, 576; 1 kaffekande, 519; 1 kaffekande, 518; 1 mælkekande, 645; 1 chokoladekande, 722;
Fremstår med alders- og brugsslitage. 2. sortering: 7×576, 2×565, 2×578, 3×577. 3. sortering: 1×565.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
12 bud