2148/​12

“Dobbeltriflet” bestik af sølv. Små variationer i design/størrelse. Diverse mestre. Danmark. 19.-20. årh. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1900 g. (69)

Bestående af: 10 middagsknive L. 25 cm 11 middagsgafler 9 spiseskeer 8 middagsknive L. 22,5 cm 5 frokostgafler (forsk. str.) 4 dessertskeer 2 teskeer 11 kaffeskeer 6 kagegafler 1 marmeladeske 1 oplukker

1 barneske af sølvplet medfølger

Mindre buler, ridser og mærker. Enkelte dele graveret.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
5.000 DKK