2148/12
“Dobbeltriflet” bestik af sølv. Små variationer i design/størrelse. Diverse mestre. Danmark. 19.-20. årh. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1900 g. (69)
Bestående af: 10 middagsknive L. 25 cm 11 middagsgafler 9 spiseskeer 8 middagsknive L. 22,5 cm 5 frokostgafler (forsk. str.) 4 dessertskeer 2 teskeer 11 kaffeskeer 6 kagegafler 1 marmeladeske 1 oplukker
1 barneske af sølvplet medfølger
Mindre buler, ridser og mærker. Enkelte dele graveret.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021
Vurdering
Hammerslag