872/​347

Cartier

Safir- og diamantbroche af 18 kt. guld og hvidguld i form af skildpadde prydet med cabochonslebne safirer og talrige brillantslebne diamanter. Signeret Cartier Paris. Ref. nr. 015213. Ca. 3,8×2,5 cm.

Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling.

Smykker, 1. juni 2017

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK