P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
“Bjerglandskab med sne. Tirol”. Olie på lærred. Usign. Betegnet Tirol 75. 18×25.
På bagsiden stempler fra kunstnerens dødsboauktion. Litteratur: H. Christian Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 133.Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion 1910 nr. 54.Tidligere solgt på auktion 23. april 1923 for 265 kr. til konfekturehandler Thomas Berg. Afbildet
Ældre malerier, 10. maj 2005