Poul Hundevad (f. Ågård 1917, d. Askov 2011)
“Guldhøj”. Foldetaburet med krydsstillet stel af massiv teak, sæde udspændt med naturskind. Model PH 41. Udført hos Poul Hundevad, Vamdrup.
Litteratur: Mobilia, 1957.
Kopi af taburet fra ældre bronzealder fundet i gravhøj ved Vamdrup, dateret 1300 f. Kr. og således det ældste bevarede møbel i Skandinavien. Originalen forefindes i Nationalmuseets samling.
Lette tegn på alder og brug, herunder overfladeridser og -mærker. Skind med let patina og mindre pletter.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
15 bud