Romersk fragment af marmor i form af Eros, håret samlet ovenpå hovedet, med svage rester af formentlig rødlig bemaling på øjne og håret. Bagside af hoved mangler. Romersk kejsertid, ca. 1.-2. årh. e. Kr. H. ca. 17 cm.
Provenance: J. A. Jerichau (1816–1883). Sold at the Jerichau estate sale in 1884, likely lot 67 “Amor. Back of head broken”. Not stated in bill, but checked in the 1884 catalogue. Professor C. Wilkens (1844–1929). Danish private collection, by inheritance.
Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021