Ubekendte malere, 18.-19. årh.
Fire miniaturerportrætter forestillende en en lærd dame, en dame med pen og skrivebræt, kunstnerens selvportræt samt en fløjtenist. Usigneret. Gouache på ben. Varierende mål fra 5×7 til 12×9. (4).
Minimal aldersrelateret slitage. Fløjtenist med enkelte krakeleringer, afskalninger og retoucheringer. Undersøgt i rammer.
Ældre malerier og møbler, 24. juni 2019
34 bud