2347/​687

Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)

“De Fire Årstider”. Fire figurer af lertøj modelleret i form af kvindeskikkelser. Dekoreret med blåglaseret dekor på lysegrå base. Sign. monogram -71, og hhv. M.20, M.21, M.22 og M.23. H. 32–34,2. (4)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. “Forår”-figur med afknækket hoved samt nogle små afslag på blades spidser. “Sommer”-figur med afslag på hattens blomst. “Efterår”-figur med afslag på nederste kant samt på figurens side. “Vinter”-figur med afslag på hundens ene forben.

Moderne kunst og design, 21. november 2023

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.900 DKK

1.900 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK