2116/​235

Ubekendt maler, 19. årh.s anden halvdel

Kystparti med fiskerbåde i høj sø og folk, der iagttager dem fra bredden. Utydeligt sign. Schmettau 73. Olie på lærred. 21×31,5.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 339, 1947 nr. 407.

Krakeleringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Mindre afskalninger. Behov for overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag