Ubekendt maler, 19. årh.s anden halvdel
Kystparti med fiskerbåde i høj sø og folk, der iagttager dem fra bredden. Utydeligt sign. Schmettau 73. Olie på lærred. 21×31,5.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 339, 1947 nr. 407.
Krakeleringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Mindre afskalninger. Behov for overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021