Ubekendt maler, 18. årh.
Et par portrætter af hhv. en fornem herre i blå frakke og hvid vest og en fornem dame i blå kjole, hat og hvide kniplinger med en hund på armen. Usigneret. Olie på lærred. 77×61,5. (2)
Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934- d. 2020).
Talrige krakeleringer. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning. Enkelte minimale afskalninger. Sidstnævnte med mindre ridse, revne samt minimal perforering.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. juni 2021
15 bud