2016/28
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Strandparti ved aftentide med en hestekærre, der kører langs kystvejen. Sign. P. M. 1877. Olie på lærred. 31,5×42.
Kvittering medfølger fra konservatorarbejde udført i 1989.
Lærredet er dubleret. Minimale krakeleringer og enkelte små afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud