Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Blomstrende rhododendroner i Tuxens have i Skagen. Sign. L. T. Olie på lærred. 60×72.
Tuxens have har altid været kendt for sine smukke rhododendronbuske og hvert år er der siden Tuxens tid holdt en fest i haven, når de blomstrer.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 27. november 2018