2426/​626

Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)

“Håndgranat”. Et par pendler af sortlakeret metal forsynet med messingafslutninger. Udført hos Louis Poulsen på licens fra Valaistustyö / Artek, Finland, ca. 1960'erne. H. 33. (2)

Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

816961 (Autobud) 5.500 DKK
106569 5.000 DKK
816961 (Autobud) 4.800 DKK
106569 4.600 DKK
816961 4.400 DKK
106569 4.200 DKK
816961 4.000 DKK