1831/​1580

Fransk kaminur af forgyldt bronze, hvid skive med sorte romertal, urhus med siddende renæssancekunstner omgivet af bøger, skriftrulle, malerpalet samt laurbærkrans. Mærket C. Detouche, Feur de S.M L'empereur, Paris. 19. årh. H. 30. L. 40.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret virker, men der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og optræksnøgler medfølger. Klokke samt prydbeslag mangler.

Varia, 2. august 2018

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK