1831/1580
Fransk kaminur af forgyldt bronze, hvid skive med sorte romertal, urhus med siddende renæssancekunstner omgivet af bøger, skriftrulle, malerpalet samt laurbærkrans. Mærket C. Detouche, Feur de S.M L'empereur, Paris. 19. årh. H. 30. L. 40.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret virker, men der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og optræksnøgler medfølger. Klokke samt prydbeslag mangler.
Varia, 2. august 2018
Vurdering
Hammerslag