Anatolij Timofeevich Zverev (f. Moskva 1931, d. sst. 1986)
Et mande- og kvindeansigt. Sign. kyrillisk AZ 83. Olie på malepap. Bladstørrelse 50×80. Uindrammet.
Proveniens: Svensk privatsamling.
Behov for let overfladerensning. Minimale afskalninger og krakeleringer samt enkelte folder/ikke-gennemgående revner. Lettere ujævne kanter. Tegnestifthul foroven og forneden.
Russisk tema, 7. december 2020
36 bud