2139/769
Emile Gallé, Richard (Löetz) (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)
Oval vase af rødt glas med overfang af mørkerødt glas udskåret med motiver af blomster og blade. Sign. Gallé. Rund vase af grøntonet glas med overfang af brunt glas, udskåret med motiver af blade, bær samt en bi. Sign. Richard. H. 8,8. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
27 bud