1444/508
Viggo Boesen, tilskrevet (f. København 1907, d. 1985)
Lænestol med svungne armlæn og ben af bejdset bøg, betrukket i sæde og ryg med olivengrønt velour. Model 107. Udført hos Slagelse Møbelværk.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben og armlæn. Senere polstring.
Moderne kunst og design, 28. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag
31 bud