Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
“En Eng med Skov i Mellemgrunden”. Sign. C. H. 1847. Olie på lærred. 25×37.
Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 247.
Proveniens: Kristiane Konstantin Hansen, kunstnerens datter, der bl.a. var kendt som væver og broderihandlende.
Malerier & tegninger, 31. maj 2016