909/​267

Dansk maler, 18. årh

Portræt af en kammerherre Niels Juel den yngre (1696–1766), bærende rustning med Frederik IVs monogram, i baggrunden en slagscene. Usigneret. Olie på lærred. 178×178.

Niels Juel den yngre var søn af Knud Juel (1665–1709) og hustru, Christine Elisabeth Juel, f. Knuth (1675–1738), og dermed 3. generation af slægten Juel på Valdemar Slot samt stamhusbesidder 1709–1766.

Proveniens: Valdemars Slot, Tåsinge. Maleriet har hængt i “Gæstegangen” (se oversigtsplanen: inv. nr. GG 14).

Kunst og antikviteter fra Valdemars Slot, 21. september 2022

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK