2102/289
To snusflasker af henholdsvis grønt glas med aftegninger og jade. Kina, ca. 1900. H. 7 cm. (2)
Proveniens: Fra en dansk familie bosat i Shanghai fra 1922–1946. Herefter nedarvet i familien.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud