Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Lænestol af teak med svævende armlæn på mellemstykker af messing. Sæde, sider og ryg betrukket med cognacfarvet skind. Formgivet 1953. Udført og stemplet hos snedkermester Niels Vodder.
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1953.
Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bind 3, side 270–271.
Litteratur: Noritsugu Oda. “Dansh Chairs”, side 98–99.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere ompolstret.
Moderne kunst og design, 9. april 2024