2110/179
Wenzel Tornøe (f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907)
Guldregn. Usigneret. Attesteret på blændrammen. Olie på lærred. 28×35.
Proveniens: Arkitekt Holger Tornøe. Dennes dødsboauktion Nellemann & Thomsen, 1968.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. marts 2021
Vurdering
Hammerslag