909/​650

Mai Trung Thu (f. An Dương, Vietnam 1906, d. Paris, Frankrig 1980, Virksom i Frankrig fra 1937)

“Le jeu”, 1954. Sign. Mai Thu og med kunstnerens stempel. Udført i Vannes, Frankrig. Blæk og akvarel på silke monteret på papir. Bladstørrelse 17×23. I original ramme udført af kunstneren.

Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet i Paris af nuværende ejers familie. Sælger er i familie med kunsthandleren Jacques O'Hana, som drev O'Hana Gallery i London i perioden ca. 1952–1974 og meget vel kan have forestået erhvervelsen.

Et certifikat (MT 0406) fra MAI Lan Phuong, the Estate of Mai-Thu (Mai-Thu Suite), som forestår udfærdigelsen af kunstnerens catalogue raisonné, medfølger.

Malerier og skulpturer, 27. september 2022

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag

380.000 DKK