2449/​111

Dansk empire hovedvandsæg af sølv, indvendig forgyldt, vaseformet med to håndtag, gennembrudt top på hængslet låg, punslet med bladranker, fire-sidet fodstykke med balsamgemme, overalt prydet med facetslebne røde glasflusser, bund nålepunslet “ISK ACD 1827”. Mester Christian Gottlieb Behrensen, borgerskab i København 1799–1824. Vægt 72 g. H. 11 cm.

Minimal alders- og brugsslitage.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?