2449/111
Dansk empire hovedvandsæg af sølv, indvendig forgyldt, vaseformet med to håndtag, gennembrudt top på hængslet låg, punslet med bladranker, fire-sidet fodstykke med balsamgemme, overalt prydet med facetslebne røde glasflusser, bund nålepunslet “ISK ACD 1827”. Mester Christian Gottlieb Behrensen, borgerskab i København 1799–1824. Vægt 72 g. H. 11 cm.
Minimal alders- og brugsslitage.
Vurdering