2043/69
Tre kinesiske silkebroderede tekstilfragmenter, prydede med blomster og langtlivstegn. Qing 19. årh. Indrammede. Lysmål 21×9 cm, 29×22 cm og 60×22 cm. (3)
Proveniens: Den danske ingeniør Rasmus Black (1871–1937), udstationeret i Kina 1898–1917 og bror til storsamleren Sophus Black. Begge arbejdede i Kina for Store Nordiske Telegrafselskab
Aldersrelaterede spor. Et glas revnet.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag