2043/​69

Tre kinesiske silkebroderede tekstilfragmenter, prydede med blomster og langtlivstegn. Qing 19. årh. Indrammede. Lysmål 21×9 cm, 29×22 cm og 60×22 cm. (3)

Proveniens: Den danske ingeniør Rasmus Black (1871–1937), udstationeret i Kina 1898–1917 og bror til storsamleren Sophus Black. Begge arbejdede i Kina for Store Nordiske Telegrafselskab

Aldersrelaterede spor. Et glas revnet.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK