Frederik Storch (f. Kerteminde 1805, d. København 1883)
Et frieri. Sign. F. Storch 1870. Olie på lærred. 64×53,5.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 345, 1948 nr. 198a. Bruun Rasmussen auction 666, 1999 nr. 181, afbildet s. 57.
Retoucheringer og talrige minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022