2204/​85

Frederik Storch (f. Kerteminde 1805, d. København 1883)

Et frieri. Sign. F. Storch 1870. Olie på lærred. 64×53,5.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 345, 1948 nr. 198a. Bruun Rasmussen auction 666, 1999 nr. 181, afbildet s. 57.

Retoucheringer og talrige minimale krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK