Yasse Tabuchi (f. Kitakyushu, Japan 1921, d. Vauhallan 2009)
“La Descente de l'Ombre, Bleu”, 1958. Sign. Yasse Tabuchi 58; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 150×90.
Proveniens: Galerie Birch, København. Proveniens: Galerie Lucien Durand, Paris (betegnet på blændrammen Lucien Durand No. 566).
Moderne malerier og skulpturer, 11. juni 2013