2432/853
Kaj Winding (f. 1904)
Et par stole samt skammel med stel af bøg, udspændt med lyst kanvas. Model 60. Udført hos Poul Hendevad. (3)
Litteratur: Mobilia 1961.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Pletter og skjolder. Defekte gjorder under bund.
Vurdering