Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)
“Elgvasen”. Stor gulvvase modelleret med elge i relief. Dekoreret med glasur i brune nuancer. Sign. HAK. Udført og mærket hos Kähler, 1901. H. 57.
Litteratur: Peder Rasmussen: Reifstrup, udsmykninger og keramik, Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck, s. 58.
Øverste kant med afslag (se foto). Glasur med nogle krakeleringer hidrørende fra fremstillingen. Herudover intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 25. juni 2019