2142/​685

Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)

Cirkulært fad af stentøj modelleret med motiv af søfugl i relief. Dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, dateret 1937. Kgl. P. H. 5. Diam. 32.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Et mindre afslag på relief motiv.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK