Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
“Fantasi landskab”, Ræveskiftet 1956. Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen med titel og årstal. Olie på masonit. 45×61.
Flere afskalninger her især på den blå maling og træet i midten. Nogle ustabile krakeleringer. Små huller langs kanter hidrørende fra tidligere montering. Bør restaureres hos en konservator.
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021