A.J. Iversen (f. Sønder Bjert 1888, d. København 1979)
Skænk af Rio-palisander med fast overreol. Front med to skydelåger, bag hvilke hylde samt arkivrum. Udført hos snedkermester A. J. Iversen. H. 124. L. 190. D. 46.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Alders- og brugsslitage herunder ridser, mærker samt skjolder.
Moderne kunst og design (udskudt), 18. juni 2015