1348/​1600

To bojaner af porcelæn, dekorerede i blå med landskab samt senere collage i form af kinesiske og japanske figurer, desuden tallerken af porcelæn, dekoreret i blå med træ og redskaber på bord. Kina, 18.-19. årh. H. 16–18 cm. Diam. 23 cm. (3)

Bojanere med afslag på hals og fod, mangler låg, hårrevner.

Varia, 28. november 2013

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK