2442/516
Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)
Stor rund krukke af stentøj modelleret med smal munding. Dekoreret med turkisgrøn glasur. Sign. Sonne. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 26. Diam. 29.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag