1917/​1519

Hollandsk krydderikar af fajance dekoreret i blåt. Opdelt i fem rum, snoede hanke. Stemplet for Lambert van Eenhorn, ca. 1690'erne. H. 8 cm. L. 28 cm. B. 25 cm.

Kant- og glasurafslag. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 25. april 2019

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK