1917/1519
Hollandsk krydderikar af fajance dekoreret i blåt. Opdelt i fem rum, snoede hanke. Stemplet for Lambert van Eenhorn, ca. 1690'erne. H. 8 cm. L. 28 cm. B. 25 cm.
Kant- og glasurafslag. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. april 2019
Vurdering
Hammerslag