2445/​519

Saxbo

To små vaser af stentøj. Dekoreret med hhv. lys gul glasur med grå elementer og med brun harepelsglasur. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark, 78, VII (cylinderformet vase) og delvis udvisket stempel (dråbeformet vase). Udført 1937–1949. H. hhv. 6,3 og 6,4. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Cylinderformet vase med et lille afslag på øverste kant. Brunglaseret vase med afslebet bund. Se venligst detaljefotos.

I Lyngby
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Dette emne er udgået

296282 1.100 DKK
922832 1.050 DKK
1155724 1.000 DKK