873/​580

Jens Søndergaard (f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957)

“Aften”, 1950–1951. Sign. Jens Søndergaard 1951 samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 142×150

Provenance: Private collection, U.S.A.

Malerier & skulpturer, 26. september 2017

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK