1333/678
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Vase af stentøj med motiver i form af fisk, dekoreret med grøn glasur. Sign. EW for Eva Wilhjelm samt udført og stemplet hos Saxbo. H. 24,5.
Fodrandens underside med enkelte afslag - antagelig fra brændingsprocessen. Glasuren med enkelte overfladeridser.
Moderne kunst og design, 13. august 2013
Vurdering
Hammerslag
35 bud