Frederik Hartvig (f. 1856, d. 1929)
Vase af lertøj dekoreret med motiv i blå, hvid og brune glasurer. Sign. Fred Hartvig, samt antagelig dateret 94. H. 31,5. Diam. ca. 24.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Flere afslag og afskalinger på munding og fodrand. Brændingsrevner på siden ved base.
927589 |