2434/​120

En samling kinesiske snusflasker af jade, glas, porcelæn samt forskellige stenarter. Heraf to af glas med overfang udskåret i form af drager, føniks m.m., to af glas i form af hhv. fisk og fohund, samt én snusflaske af porcelæn delvist dekoreret med transfer. Hovedparten med låg og skeer af metal. 20.-21. årh. (15)

To snusflasker mangler låg, tre mangler ske.

I Aarhus
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1155339 6.000 DKK