Peder Pedersen (f. Langeskov 1893, d. København 1965)
Lille dameskrivebord af palisander. Front med to skuffer i venstre side med udskåret greb. Højre ende af bord med “skjult” skuffe i sarg, indvendigt med opdelte rum. Udført hos snedkermester Peder Pedersen, med etiket herfra. H. 72. L. 110. B. 60.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 67, lignende toiletbord afbildet.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder mindre ridser, mærker og pletter.
Moderne kunst og design, 4. november 2014
39 bud