2415/244
Kinesisk figur af cloisonné og patineret metal repoussé i form af Belærende Buddha, siddende i dhyanasana på en dobbelt lotustrone. Ca. 1900. H. 35 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ushnisha trykket ned, ridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag