Russiske kunstnere, 19. årh.
Fire russiske skitser til ikoner, forestillende henholdsvis:
Kristus Pantokrator holdende det hellige Evangelium velsignende med venstre hånd. Usigneret. Bly på papir monteret i passepartout. Lysmål 24×20.
Kristus Pantokrator som kejseren. Usigneret. Bly på papir monteret i passepartout. Lysmål 27×23.
Skt. Nikolaj holdende det hellinge Evangelium velsigende med venstre hånd. Usigneret. Bly på papir monteret i passepartout. Lysmål 29×21.
Skt. Nikolaj holdende det hellige Evangelium velsignende med venstre hånd. Usigneret. Bly på papir monteret på pap med passepartout. Bladstørrelse 33×28. (4).
Papiret er gulnet med enkelte fugtpletter og folder. Skt. Nikolaj (33×28) med flossede kanter.
Ældre malerier og møbler, 19. marts 2018