1643/​1668

Tre ens damaskduge, vævede med dobbelt mæanderbort. 19. årh. L. 370. B. 200. (3)

Proveniens: Tidligere Baronese Emilie Holsten Charisius brudekiste, gift 1860 med Ove Sehested Juul, Ravnholdt Gods.

Plettede, den ene med broderet nummer.

Varia, 27. oktober 2016

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK