1643/1668
Tre ens damaskduge, vævede med dobbelt mæanderbort. 19. årh. L. 370. B. 200. (3)
Proveniens: Tidligere Baronese Emilie Holsten Charisius brudekiste, gift 1860 med Ove Sehested Juul, Ravnholdt Gods.
Plettede, den ene med broderet nummer.
Varia, 27. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag