2034/785
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
Et par armstole af birk. Sæde og ryg med sorte kanvasgjorde, armlæn beviklet med flet. Model 45. Formgivet 1946–47. Udført hos Artek. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Gjorde flossede.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
Vurdering
Hammerslag