2034/​785

Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)

Et par armstole af birk. Sæde og ryg med sorte kanvasgjorde, armlæn beviklet med flet. Model 45. Formgivet 1946–47. Udført hos Artek. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Gjorde flossede.

Moderne kunst og design, 18. august 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
1.500 DKK