866/​9

C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)

Erhvervet af Sorø Kunstmuseum i september 2016.

Portræt af digteren Bernhard Severin Ingemann (1789–1862) i sort vest og jakke. Usigneret. Olie på lærred. 24×19,5.

Antagelig Sigurd Schultz' fortegnelse over C. A. Jensens malerier nr. 507 (under savnede malerier med samme mål, 9×7,5 tommer). Her nævnes at Lensbaron Stampe-Stampenborg til Nysø kan have ejet den, og maleriet kan være solgt på dennes auktion 1876 nr. 7.

Proveniens: “I Efteraaret 1902 af Lehnsbaron Holger Stampe-Charisus til Nysø til Otto Mourier, ved hvis Død der gaar over til Arkitekt Søren Lemche”. Oplysning på blændrammen.

Malerier, tegninger & bøger, 20. september 2016

Vur­dering

75.000–125.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK