2003/​878

Piet Hein (f. 1905, d. 1996)

“Superellipse”. Stort bord med klemben af forkromet stål. Top af hvid laminat. Model B 415. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 71. L. 420. B. 140.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Underside med afslag. Aluminiumskant med hak. Revne på top. (Se foto)

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK