2003/​878
Piet Hein: “Superellipse”. Stort bord med klemben af forkromet stål. Top af hvid laminat. H. 71. L. 420. B. 140.

Be­skriv­el­se

“Superellipse”. Stort bord med klemben af forkromet stål. Top af hvid laminat. Model B 415. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 71. L. 420. B. 140.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Underside med afslag. Aluminiumskant med hak. Revne på top. (Se foto)

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Kunstner

Piet Hein (f. 1905, d. 1996)

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag

4.000 kr.